Od 2024 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mogli zdecydować czy stosują zwolnienie z CIT w odniesieniu do określonych dotacji, subwencji, dopłat, innych nieodpłatnych świadczeń lub kwot otrzymanych od agencji rządowych lub agencji wykonawczych.
Obecnie wolne od podatku dochodowego są:
Ustawą z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku określono, iż podatnik może nie stosować zwolnień, o których mowa w art. 17. ust. 1 pkt 21, 47 lub 48 PDOP, w odniesieniu do określonych dotacji, subwencji, dopłat, innych nieodpłatnych świadczeń lub kwot otrzymanych od agencji rządowych, lub agencji wykonawczych. Warunkiem jest złożenie do urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o rezygnacji ze stosowania tych zwolnień. Oświadczenie to należy złożyć do upływu terminu złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym podatnik otrzymał dotację.
Jednocześnie wydatki i koszty, w tym odpisy amortyzacyjne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych sfinansowane z dochodów (przychodów), których dotyczy to oświadczenie, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym nie będzie tu mieć zastosowania wyłączenie z kosztów podatkowych, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 48 i 58 ww. ustawy.
W praktyce oznaczać to będzie, iż otrzymana dotacja decyzją podatnika będzie zaliczona do przychodów podatkowych, a wydatki sfinansowane tą dotacją będą kosztem podatkowym.
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z otrzymanych dotacji będą mieli także płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zmiana wejdzie w życie od 01 stycznia 2024 roku.
Autor: Agnieszka Bojar – Manager w warszawskim biurze outsourcingu księgowości MDDP Outsourcing
Źródła:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku