Nota korygująca jest dokumentem, który pozwala naprawić błąd w wystawionych fakturach VAT. Ustawodawca w artykule 106k. ustawy o VAT wskazał, w jakich przypadkach można wystawić dokument. Z ustawy wynika, że notę można wystawić w każdym przypadku, poza sytuacjami, w których zmienia się (art. 106e ust. 1 pkt 8-15 Ustawy o VAT):
Co ważne, nie ma ograniczenia czasowego dotyczącego wystawienia noty korygującej.
Wystawiona przez przedsiębiorcę nota, powinna zawierać takie elementy jak:
Samo wystawienie noty i przesłanie jej do kontrahenta nie oznacza, że jest ona prawnie wiążąca. Ustawodawca wskazał, że nota korygująca musi zostać zaakceptowana przez odbiorcę, natomiast nie została sprecyzowana jej forma. W przypadku wysyłki tradycyjną pocztą, dobrą praktyką byłoby przygotowanie dwóch egzemplarzy – by odbiorca mógł podpisać akceptację jednego z nich i go odesłać. Natomiast gdy faktura wysyłana jest innymi metodami (np. poprzez pocztę elektroniczną), to akceptacja email będzie wystarczającą jej formą.
Mimo że KSEF nie jest jeszcze obowiązkowy, to przepisy wskazują, że nie będzie możliwości wystawienia faktury korygującej poza KSEF do faktury, która została wystawiona w KSEF. Oznacza to, że wraz z wejściem obligatoryjnym krajowego systemu e-faktury, noty korygujące w praktyce przestaną istnieć. Oznacza to, że każda korekta faktury będzie musiała być dokonywana przez sprzedawcę (wystawcę faktury).
Autor: Arkadiusz Markuszewski Księgowy w katowickim biurze rachunkowym MDDP Outsourcing
Źródła:
Ustawa z 11 marca 2024 o podatku od towarów i usług
https://www.mddp-outsourcing.pl/nota-korygujaca-dofaktury/
https://kancelariawyrzykowscy.pl/pl/blog/nota-korygujaca-wystawiona-do-faktury-w-ksef/
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-akceptacja-noty-korygujacej
https://druki.gofin.pl/nota-korygujaca,wzor,192,171.html