Minimalny podatek dochodowy nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do spółek podatników zryczałtowanego podatku dochodowego, które zachowują tak zwaną prostą strukturę właścicielską czyli takich, których właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne oraz jeżeli podatnik nie posiada: udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
minimalny podatek dochodowy zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT jest to dziesięcioprocentowy podatek od spółek będących podatnikami CIT, które w roku podatkowym:
przepisu ust.1 ustawy tzn. o minimalnym podatku dochodowym nie stosuje się do tych podatników, których udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne oraz jeśli podatnik nie posiada:
– udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub
– ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,
Naszym zdaniem, w oparciu o wyżej przytoczone przepisy, można wywnioskować, że spółki opodatkowane estońskim CIT nie muszą rozpatrywać kwestii czy są zobligowane do zapłaty podatku minimalnego, ponieważ wyklucza to już sam wybór takiej ryczałtowej formy opodatkowania.
Autorka: Małgorzata Sępioł Ekspertka ds. CIT z katowickiego biura MDDP Outsourcing
#EstońskiCIT #Podatki #PrawoPodatkowe #Finanse #Prawo #Biznes #Polska #MinimalnyPodatekDochody #CIT #WłasnośćFirmy #StrukturaWłaścicielska #MDDPOutsourcing