Przepisy w zakresie minimalnego podatku dochodowego powracają po dwuletnim okresie zawieszenia. To oznacza, że podatnicy już dziś powinni rozpocząć pracę nad weryfikacją swoich obowiązków związanych z tym nowym instrumentem opodatkowania. Pomimo iż ustawodawca poszerzył listę podmiotów zwolnionych lub niepodlegających obowiązkowi kalkulowania podatku minimalnego, dla pozostałej grupy podmiotów będzie ona stanowiła dodatkową pozycję budżetową, a co za tym idzie wzrost kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego warto już dziś przyjrzeć się swoim odliczeniom, ulgom i różnym aktywnościom, które są premiowane przez ustawodawcę, tak aby zmniejszyć potencjalne obciążenie nowym podatkiem minimalnym.
Mechanizm obliczenia podatku minimalnego można sprowadzić do 3 kroków:
Krok 1 – należy ustalić jedną z dwóch metod opodatkowania tj. metodę klasyczną, albo uproszczoną;
Krok 2 – ustaloną w sposób klasyczny lub uproszczony podstawę opodatkowania można pomniejszyć o kwoty odliczeń określonych w art. 24 ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeśli wystąpią w jednostce;
Krok 3 – ustalenie podatku do zapłaty poprzez ustalenie iloczynu kwoty z kroku 2 oraz stawki podatku tj. 10%.
Z punktu widzenia podatnika krok drugi, czyli pomniejszenia, to zagadnienie, na które warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż to one będą kształtować wysokość ostatecznego obciążenia podatkiem minimalnym.
Katalog odliczeń został zawarty w art. 24 ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomniejszenia wskazane przez ustawodawcę w tym przepisie stanowią katalog zamknięty, a co za tym idzie, tylko pomniejszenia wyraźnie w nim wskazane mogą wpływać na wysokość podstawy opodatkowania.
Do tych odliczeń zaliczamy:
Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają w pierwszej kolejności darowizny przekazane na określone cele tj.:
Zdecydowano się wyłączyć z możliwości pomniejszenia kwotę ulgi na złe długi, za wyjątkiem sytuacji, w której podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), wówczas w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, zobowiązany jest doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Czy odliczeniu podlega strat z lat ubiegłych ?
Strata z lat ubiegłych nie będzie mogła zostać odliczona. Art. 24. ca ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje, czy można uwzględnić w podstawie opodatkowania podatkiem minimalnym straty lat ubiegłych. Należy zauważyć, iż do kalkulacji podatku minimalnego stosuje się jedynie art. 7 ust. 3 u.p.d.o.p., co za tym idzie, nie jest możliwe stosowanie przepisu art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. pozwalającego na odliczenie strat lat ubiegłych.
Ulga na działalność badawczo-rozwojową
Chociaż przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne, w wydawanych interpretacjach organy podatkowe potwierdzają możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym o ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Stanowisko to zostało potwierdzone przykładowo w interpretacji 0111-KDIB1-3.4010.101.2022.1.MBD -z dnia 10 maja 2022 r. czy interpretacji 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU z dnia 17 listopada 2022 r.
Co można już zrobić?
Podatnicy identyfikujący obszary związane z działalnością badawczo-rozwojową, którzy mogą jednocześnie być objęci minimalnym podatkiem dochodowym, mogą rozważyć opcję wystąpienia o interpretację podatkową, tak by móc skorzystać z pomniejszenia podstawy opodatkowania tym podatkiem o wysokość tak uzyskanej ulgi.
Obowiązki formalne związane ze stosowanym pomniejszeniem
W myśl przepisów art. 24. ca ust. 11 podatnicy zobligowani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego są obowiązani w zeznaniu rocznym CIT-8 wykazać podstawę opodatkowania oraz zastosowanie pomniejszenia.
Podatnicy podatku minimalnego mogą pomniejszyć wyliczony podatek minimalny o wartość podatku CIT wyliczonego według klasycznych zasad. Finalnie tak obliczony podatek jest płatny na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Płatność powinna nastąpić w terminie przewidzianym dla podatku CIT. Warto podkreślić, iż w odniesieniu do podatku minimalnego nie ma obowiązku wpłacania zaliczek.
Odliczenie podatku minimalnego w kolejnych latach – czy to możliwe?
Ustawodawca przewidział, iż kwotę zapłaconego minimalnego podatku dochodowego za dany rok podatkowy można odliczyć w kolejnych latach od „klasycznego” podatku dochodowego. Odliczenia można jednak dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym wyłącznie za kolejne 3 lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, za który podatnik zapłacił minimalny podatek dochodowy.
Choć pierwsze rozliczenie podatku minimalnego przypadnie dopiero w 2025 roku, to już teraz należy sprawdzić, czy nowe regulacje będą miały zastosowanie w Twojej firmie?
Autor: Agnieszka Piętak, Senior Tax Manager w katowickim biurze rachunkowym MDDP Outsourcing