System SAP jest jednym z największych i najbardziej popularnych systemów klasy ERP. Nieuniknione więc stało się, że wraz z rozwojem technologicznym, SAP również dostosuje się do zwiększonych potrzeb użytkowników programu. Z tego też względu użytkownicy mają możliwość korzystania z dwóch różnych interfejsów – SAP GUI i SAP Fiori. Starsza wersja to SAP GUI. Sap Fiori natomiast jest nowszy i wyglądający na bardziej przyjazny dla użytkowników.
Jedną z podstawowych różnic pomiędzy SAP Fiori i SAP Gui jest interfejs użytkownika. SAP GUI ma tradycyjny pulpitowy interfejs użytkownika z menu, paskami narzędzi i oknami. SAP Fiori ma bardziej nowoczesny interfejs użytkownika z kafelkami, kartami i listami. Aplikacje SAP Fiori są również zaprojektowane tak, aby były responsywne, dzięki czemu można z nich korzystać na różnych urządzeniach, w tym smartfonach i tabletach. Idealnie sprawdzą się w użytkowaniu w podróży. SAP GUI natomiast dedykowany jest głównie do użytku na komputerach stacjonarnych.
SAP Fiori został zaprojektowany tak, aby bezproblemowo integrować się z SAP S/4HANA i innymi aplikacjami SAP. Można go także rozszerzyć o integrację z systemami innymi niż SAP i aplikacjami innych firm. SAP GUI koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu dostępu do aplikacji SAP, bez nowoczesnych możliwości integracji.
SAP GUI ma szeroki zakres funkcji, w tym możliwość dostosowywania interfejsu użytkownika, tworzenia makr i używania skryptów. Aplikacje SAP Fiori skupiają się bardziej na konkretnych zadaniach, takich jak przeglądanie i edycja danych, tworzenie i zatwierdzanie żądań oraz uruchamianie raportów.
SAP Fiori jest zoptymalizowany pod kątem wydajności i wykorzystuje nowoczesne technologie internetowe. Często oferuje krótszy czas reakcji i bardziej responsywne doświadczenie użytkownika. SAP GUI może być postrzegany jako wolniejszy, zwłaszcza podczas uzyskiwania dostępu do dużych zbiorów danych lub przeprowadzania złożonych transakcji.
Nowszy interfejs to również więcej możliwości uruchamiania programu. Podczas gdy SAP Gui jest dedykowany głównie do używania na komputerze, tak SAP Fiori dostosowany jest również do korzystania z urządzeń mobilnych.
Producent programu nie zdecydował się na likwidację żadnego z widoków. Użytkownicy mogą korzystać z SAP GUI bądź z SAP Fiori, a nawet z obydwu widoków w tym samym czasie.
Wybór odpowiedniego widoku SAP zależy w dużej mierze od preferencji użytkownika. Często osoby przyzwyczajone do starszego widoku SAP GUI niechętnie chcą korzystać z nowszej wersji SAP Fiori. Natomiast dla użytkowników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z SAP GUI, bardziej dostępną wersją korzystania z danych może się okazać SAP Fiori. Niewątpliwie SAP Fiori dedykowany jest dla organizacji, które poszukują nowoczesnych możliwości korzystania z programu, natomiast SAP GUI jest odpowiedni dla użytkowników, którzy dobrze radzą sobie z tradycyjnym interfejsem lub którzy poszukują szerokiej gamy funkcjonalności. Nasi specjaliści w codziennej pracy korzystają zarówno z SAP GUI, jak i SAP Fiori. A czy Twoja Firma znalazła już najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb interfejs użytkownika?