Podobne ulgi funkcjonują na całym świecie. Polska koncepcja nawiązuje do doświadczeń Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Hiszpanii czy Węgier.
Ulga na innowacyjnych pracowników została wprowadzona do polskiego prawa podatkowego z dniem 1 stycznia 2022 r. w ramach tzw. „Polskiego Ładu” – jako uzupełnienie przepisów dotyczących ulgi B+R w podatkach dochodowych.
Ustawodawca nie wprowadził jej jako ulgi czasowej (jak np. ulgę na robotyzację) a zatem będzie obowiązywać aż do momentu zmiany tego przepisu.
Ulga dedykowana jest do przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R) i zatrudniają pracowników do jej wykonywania.
Z ulgi może skorzystać podatnik CIT uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników skierowana jest do przedsiębiorców, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub, których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwala na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R.
Warunkiem jest oczywiście poniesienie konkretnego rodzaju kosztów (kosztów kwalifikowanych).
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników polega na możliwości odliczenia części kosztów poniesionych na wynagrodzenia pracowników o wysokich kwalifikacjach lub specjalistów w dziedzinach związanych z innowacjami.
W przypadku tej ulgi wydatkiem (rozliczanym w ramach ulgi) są wydatki kwalifikowane do ulgi B+R. Jednocześnie podatnik ponoszący takie wydatki powinien jako płatnik PIT być zobowiązany do obliczenia i odprowadzenia na rachunek właściwego US zaliczek na PIT lub zryczałtowanego PIT za pracowników (usługodawców), których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%.
Mowa o zaliczkach pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
Przepisy nie precyzują, wobec którego miesiąca powinno oceniać się wymagane 50% zaangażowania pracowników w B+R. Stanowisko zaprezentowane w interpretacji KIS z dnia 20 września 2023 roku, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.443.2023.1.MR1 potwierdza podejście, zgodnie z którym proporcję należy odnieść do miesiąca, w którym tzw. innowacyjny pracownik pracował i za które należne jest mu wynagrodzenie.
Zastosowanie ulgi realnie wpływa na oferowanie ekspertom lepszych warunków pracy. Zwiększa się tym samym konkurencyjność przedsiębiorstwa w porównaniu do zagranicznych firm.
Z całą pewnością jest to duża szansa na wsparcie przedsiębiorców, którzy prowadzą innowacyjne projekty, a dotychczas nie mogli wykorzystać całej kwoty przysługującej im ulgi B+R.
Z ogólnych korzyści można wymienić:
Źródło: Art. 18. db Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.).
Autor: Bożena Wodarska — Manager MDDP Outsourcing, biuro rachunkowe Katowice