Wycena aktywów i pasywów jest ważnym etapem procesu sporządzania sprawozdania finansowego, mającym zapewnić rzetelną i zgodną z faktycznym stanem majątkowym jednostki prezentację danych w księgach rachunkowych. Jakie są zasady wyceny aktywów i pasywów dla różnych pozycji bilansowych, zgodnie z Ustawą o Rachunkowości (UoR) oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR)?
Wycena aktywów i pasywów na dzień bilansowy polega na ustaleniu ich wartości zgodnie z zasadami opisanymi w polityce rachunkowości. Wartości niematerialne i prawne, rzeczowe aktywa trwałe, aktywa w leasingu, należności, zobowiązania i rezerwy – każda z tych pozycji wymaga odrębnych zasad wyceny, zgodnych z Ustawą o Rachunkowości lub Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
W przypadku utraty zdolności do kontynuowania działalności jednostka jest zobowiązana do wyceny aktywów po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania oraz do utworzenia rezerw na dodatkowe koszty i straty.
Poniższa tabela przedstawia zasady wyceny dla różnych pozycji bilansowych, zgodnie z Ustawą o Rachunkowości (UoR) oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
autor: Piotr Czarnecki, Młodszy specjalista ds. sprawozdawczości, MDDP Outsourcing Warszawa
Poznaj pozostałe artykuły z cyklu „Sprawozdanie finansowe 2025”
- Harmonogram prac nad sprawozdaniem finansowym
- Ustalenie formy sprawozdawczości finansowej
- Obowiązek badania i wybór firmy audytorskiej
- Inwentaryzacja aktywów i pasywów oraz ich wycena
- Wycena aktywów i pasywów na dzień bilansowy
- Sporządzenie i podpisanie rocznego sprawozdania finansowego
- Konsolidacja sprawozdań finansowych
- E-sprawozdania
- Wysyłka sprawozdania finansowego po terminie
- Sprawozdanie finansowe 2025: Kompleksowy przewodnik od MDDP Outsourcing