Zgodnie z Ustawą o Rachunkowości (UoR), jednostka dominująca mająca siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski ma obowiązek sporządzać roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe dla całej grupy kapitałowej. To sprawozdanie obejmuje dane zarówno jednostki dominującej, jak i wszystkich jej jednostek zależnych, bez względu na miejsce ich siedziby.
Zgodnie z przepisami, konsolidacja obejmuje nie tylko jednostki dominujące i ich jednostki zależne, ale także inne jednostki podporządkowane, które są częścią grupy kapitałowej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe musi być przygotowane w jednej z dwóch form:
Obowiązek sporządzania sprawozdania według MSSF dotyczy emitentów papierów wartościowych oraz banków. Emitenci papierów wartościowych, którzy zamierzają ubiegać się o dopuszczenie do obrotu publicznego, oraz jednostki zależne należące do grup kapitałowych, gdzie jednostka dominująca wyższego szczebla stosuje MSSF, mogą również sporządzać skonsolidowane sprawozdania zgodnie z tymi standardami.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź i pobierz kompleksowy przewodnik → „Sprawozdanie finansowe 2025” od MDDP Outsourcing
Przepisy UoR przewidują pewne wyjątki, które umożliwiają jednostkom dominującym uniknięcie obowiązku sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Zwolnienie jest możliwe, gdy łączne dane jednostki dominującej i jej jednostek zależnych na dzień bilansowy nie przekraczają co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
Oprócz tych zwolnień istnieją jeszcze inne, zgodnie z przepisami UoR oraz MSSF. Na przykład zwolnienia mogą dotyczyć sytuacji, w których jednostka dominująca posiada 100% lub co najmniej 90% udziałów jednostki zależnej i spełnia określone warunki, takie jak objęcie konsolidacją przez jednostkę dominującą wyższego szczebla lub złożenie przetłumaczonego sprawozdania finansowego.
WAŻNE! Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy o rachunkowości dotyczące m.in. zwolnień z konsolidacji – progi przed i po wyłączeniach konsolidacyjnych wzrosną. Aktualnie prace nad zmianami do ustawy znajdują się w Sejmie i mogą zacząć obowiązywać już od 2025 r.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z UoR zawiera:
Dodatkowo, konieczne jest przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania z działalności grupy kapitałowej. Co ważne, można je sporządzić łącznie ze sprawozdaniem z działalności jednostki dominującej.
W przypadku skonsolidowanych sprawozdań zgodnych z MSSF, składniki są podobne, choć MSSF stosują inne nazewnictwo i wymagają dodatkowego sprawozdania z innych dochodów. Elementy skonsolidowanego sprawozdania zgodnie z MSSF obejmują:
Jednostki sporządzające sprawozdania zgodnie z MSSF nie mają obowiązku przygotowywania skonsolidowanego sprawozdania z działalności.
Sporządzanie skonsolidowanego sprawozdania musi nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego, na który sporządzane jest roczne sprawozdanie finansowe jednostki dominującej.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe musi być przygotowane w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Skonsolidowane sprawozdanie musi zostać zatwierdzone przez organ zatwierdzający jednostki dominującej w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego.
Kierownik jednostki powinien złożyć skonsolidowane sprawozdanie finansowe do KRS w terminie 15 dni od ich zatwierdzenia. W przypadku odmowy podpisu przez osoby zobowiązane, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia.
Istnieją istotne różnice między przepisami UoR i MSSF, które dotyczą m.in. definicji jednostek powiązanych, zasad kontroli, metod wyceny, zwolnień z konsolidacji, amortyzacji wartości firmy czy sposobu rozliczania kapitału mniejszości. Na przykład MSSF oferują szerszą definicję jednostek powiązanych, a wartość firmy nie podlega amortyzacji, lecz wymaga corocznych testów na utratę wartości.
autorka: Julia Leszczyńska, Asystent księgowy, MDDP Outsourcing Katowice