Zgodnie z artykułem 26 ustawy o rachunkowości środki trwałe podlegają okresowej inwentaryzacji. Podstawowym źródłem przepisów dotyczących inwentaryzacji, jest rozdział 3 Ustawy o rachunkowości „Inwentaryzacja oraz Krajowe Standardy Rachunkowości (Nr 11 „Środki trwałe ”, w których w rozdziale X, w punktach 10.07 – 10.19 zostały one szczegółowo przedstawione).
Inwentaryzacja pełni kilka ważnych funkcji w organizacji. Jej funkcje, to m.in.:
Inwentaryzacją obejmuje się również obce środki trwałe użytkowane przez jednostkę, zaś informację o weryfikacji ich stanów przekazuje jednostkom, które są ich właścicielami.
W Punkcie 10.10 Krajowych Standardów Rachunkowości zaleca się jednostkom stworzenie tzw. procedury inwentaryzacyjnej, zgodnej z wymogami ustawy, uwzględniając liczbę obiektów i specyfikę środków trwałych. Zaleca się również, by związane z inwentaryzacją zagadnienia były regulowane w postaci instrukcji inwentaryzacyjnej.
Wyróżniamy dwie metody inwentaryzacyjne:
Podstawowa metoda inwentaryzacji środków trwałych polegająca naliczeniu i pomiarach środków trwałych. Spisane z natury obiekty inwentarzowe wykazuje się w arkuszach spisowych. Inwentaryzację drogą spisu z natury zazwyczaj przeprowadzają wybrane wcześniej „zespoły spisowe”. Podczas spisu należy odnotować każdą niekompletność obiektu inwentarzowego lub wyposażenie go w części dodatkowe lub peryferyjne, niewykazane w ewidencji fakt wyłączenia z użytkowania, uszkodzenia, lub stan odbiegający od stanu, jaki jest właściwy dla środka trwałego w określonym wieku.
Zgodnie z artykułem 4 Ustawy o rachunkowości z inwentaryzację w postaci spisu z natury odpowiada kierownik jednostki.
Polega na porównaniu stanów wynikających z ksiąg rachunkowych dotyczących poszczególnych obiektów inwentarzowych, z danymi wynikających z odpowiednich dokumentów źródłowych, stanowiących podstawę ujęcia ich w księgach, a następnie na rzeczywistej ocenie wartości tych obiektów.
Kiedy należy przeprowadzić inwentaryzację w zależności od rodzaju środka trwałego?
Podsumowując, inwentaryzacja środków trwałych jest nieodzownym elementem rzetelnego i transparentnego zarządzania majątkiem każdej organizacji. Przeprowadzana z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapewnia wiarygodność danych finansowych, co ma niebagatelne znaczenie dla oceny kondycji finansowej firmy.
Autor: Krzysztof Lis, Księgowy w MDDP Outsourcing, Outsourcing księgowości Katowice
Źródło: Ustawa o rachunkowości, Krajowy Standard Rachunkowości Nr 11 „Środki trwałe”